До середини 2022 року Франція головуватиме у Євросоюзі. Президент республіки Емманюель Макрон у промові перед депутатами Європарламенту окреслив найважливіші для Європи теми: зниження напруженості у відносинах з Росією та зміна погляду на Африку, щоб вирішити проблеми безпеки та клімату.

Відродження переговорів у «нормандському форматі» для врегулювання конфлікту навколо України Макрон також назвав одним із головних завдань. Його розв’язання вже зрушило з мертвої точки: у середу в Парижі відбулася перша з 2019 року зустріч політичних радників президентів країн-учасниць. За два тижні діалог отримає продовження, але вже у Берліні.

Водночас Україна прагне розширити співпрацю з Францією в економіці та бізнесі. Енергетика – одна з центральних тем, яка безпосередньо пов’язана з безпекою та стабільністю. А Франція – європейський лідер в атомній генерації, що забезпечує стійку роботу енергосистеми за мінімального негативного впливу на клімат.

Енергія довіри: як французькі інновації можуть зміцнити мир у Європі та розвинути Африку

Джерело: GlobalData

Заступник керівника Офісу Президента Ростислав Шурма повідомив, що розробляється детальна програма співпраці з корпорацією EDF для будівництва нових атомних енергоблоків.

Але потенціал взаємодії України та Франції в енергетиці набагато ширший. Пріоритет економічного відновлення П’ятої республіки після пандемії – нові технології декарбонізації у промислових масштабах. Йдеться про інновації в атомній генерації, енергоефективності, зберігання енергії, водневі технології.

Чи можна зупинити кліматичну катастрофу?

Глобальний ринок технологій декарбонізації швидко зростає, а Франція на ньому вже має незаперечні переваги завдяки широкому досвіду її енергетичних корпорацій EDF, Engie і Total, а також дослідженням, що проводяться в державних та приватних лабораторіях. Макрон хоче, щоб Франція, яка має одну з найстійкіших низьковуглецевих енергосистем у світі, стала європейським лідером у вирішенні кліматичних проблем.

Досягти цієї мети, на його переконання, буде складно, якщо не розвивати співпрацю з Африкою, багатою на поклади рідкісноземельних металів, природного газу та інших копалин, які відіграють ключову роль у поширенні технологій декарбонізації.

Але насамперед Африці потрібна підтримка Європи у врегулюванні внутрішніх конфліктів. Якщо континенту не вдасться припинити війни та чвари і вступити на шлях сталого розвитку, у багатьох його регіонах запанують голод та кровопролиття. Якщо Африка не покладе край своїм нещастям, враховуючи серйозну загрозу глобального потепління, втеча її мешканців до Європи стане єдиним виходом, і неминучі хвилі міграції швидко затьмарять спогади про 2015 рік.

Як усе це впливатиме на глобальну політику?

Співрозвиток Європи та Африки тим більше потрібний, тому що порятунок планети від кліматичних загроз вимагає різкого скорочення часу торговельних перевезень. Європа ближче до Африки, ніж Азії, і європейцям необхідно знайти нові території для дешевого виробництва, щоб вирватися з економічних кайданів Китаю.

Якщо Євросоюз не допоможе Африці подолати внутрішні проблеми, решта амбітних цілей буде марною. Стратегічна автономія, військова міць, створення спільних промислових гігантів – усе це вже не матиме жодного значення, оскільки африканська пожежа перекинеться в Європу і значно послабить її, зробивши більш залежною від Китаю.

Це головна причина, чому Емманюель Макрон під час головування Франції в Євросоюзі має намір приділяти Африці не менше уваги, ніж кризі, яка загострюється на кордоні України з Росією.

Києву така політика обіцяє чималі вигоди. Вона відкриває шлях до врегулювання конфлікту на Донбасі та нових ринків. Країни Африканського континенту – пріоритет Брюсселя для досягнення амбітних кліматичних цілей. Африка – один із головних напрямів української дипломатії для посилення суб’єктності держави на світовій арені та розширення географії бізнесу.

Участь у проєкті «Євроафрика», який просуває Франція, загалом відповідає стратегії України, націленої на інтеграцію із Заходом, модернізацію та підтримку нової архітектури європейської безпеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендуємо

error

Підпишіться на нас у соцмережах: