Україна має право тимчасово заборонити або обмежити експорт у разі критичного дефіциту товарів, що мають велике значення для країни.

Мораторій на експорт металобрухту, який Міністерство економіки пропонує ввести до 2023 року, не суперечить Угоді про асоціацію України з ЄС та іншим зобов’язанням України у рамах членства у Світовій організації торгівлі, оскільки це рішення необхідно Україні, щоб врятувати від кризи власну металургійну галузь. Про це йдеться в матеріалі “Кому дістається український металобрухт. Влада нарешті прийшла в себе?”.

Журналісти відзначають, що сьогодні практично весь металобрухт із країни вивезли до країн, які конкурують з Україною у виробництві сталі – перш за все до Туреччини і невизнаного Придністров’я, куди поставляється 98% української сировини.

“Експортери брухту, звичайно, радіють високим світовим цінам і божевільним надприбуткам в умовах незначних поточних витрат. Але для бюджетів всіх рівнів, з точки зору надходжень, набагато вигідніше експорт металургійної продукції, ніж брухту. Адже різниця на одній тонні – чи не у десять раз. Тому єдиним правильним кроком, який потрібно було зробити вже давно, є тимчасовий мораторій на експорт брухту”- йдеться в повыдомленні.

Автори статті наголошують, що наказ Мінекономіки ніяк не суперечить Угоді про асоціацію України з ЄС та іншими зобов’язаннями України – дія цього положення не поширюється на експорт брухту та відходів чорних металів до країн, з якими Україна має відповідні взаємні міжнародні зобов’язання. У цьому випадку заборона не буде застосовуватися до експорту в країни ЄС, Великобританії та Північної Ірландії, СНД (крім Росії), Ізраїль, Канаду, Чорногорію і держави, які є членами Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ). До цієї організації входять Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія і Швейцарія.

Така концепція, на думку видання, є цілком логічною, оскільки всі ці країни не є агресивними покупцями українського металобрухту і не створюватимуть проблем Україні в найближчій перспективі. За правилами ж СОТ, Україна має право тимчасово заборонити або обмежити експорт для попередження або ослаблення критичного дефіциту товарів, що мають велике значення для країни.

Це саме український випадок, оскільки має місце критичний дефіцит металобрухту – найважливішої стратегічної і енергозберігаючої сировини для металургійного виробництва: ведуча галузь забезпечує 12% ВВП країни і понад 700 000 робочих місць з урахуванням суміжних галузей. Тому уряд має прийняти документ. Або ж Україна і далі на шкоду собі забезпечуватиме сировиною конкурентів з Туреччини і так званого Придністров’я.

Експорт українського металобрухту збільшується із середини весни, повідомляв “Мінпром” з посиланням на дані Держмитниці.

Видання “БізнесЦензор” 27 вересня опублікувало лист асоціації металургів “Укрметалургпром”, в якому представники галузі просять Кабінет міністрів і президента України заборонити експорт металобрухту до 31 грудня 2023 року.

У червні 2021 року об’єднання підприємств “Укрметалургпром” і профільна асоціація “Укртрубопром” вже зверталися до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля із проханням запровадити тимчасову заборону на експорт металобрухту з України до 31 грудня 2023 року. Металургійний комбінат “АрселорМіттал Кривий Ріг” підтримав цю ініціативу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендуємо

error

Підпишіться на нас у соцмережах: